Jak zaplanować wysiew trawnika z nasion?

Jest kilka różnych sposobów na założenie trawnika, jednak wysiew nasion wciąż jest najbardziej popularny. Decydując się na tę metodę, trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie jak odpowiednie przygotowanie podłoża czy właściwy termin prac w ogrodzie. Jak prawidłowo wysiewać nasiona trawy?

Wysiew nasion trawy – kiedy?

Tak naprawdę nasiona trawy można wysiewać od wiosny aż do późnej jesieni, ale nie oznacza to, że każdy dzień w tym okresie jest równie odpowiedni na pracę. Uważa się, że trawnik z siewu najlepiej zakładać od sierpnia do połowy września, gdyż wtedy podłoże nie jest już tak suche, jak w czasie upałów, a temperatura spada do optymalnego poziomu. Poza tym trawa ma wystarczająco czasu na to, aby zbudować system korzeniowy i przygotować się na nadejście zimy. Wysiewanie nasion późną wiosną i latem wymaga regularnego nawadniania podłoża. Trawa w początkowym okresie rozwoju jest bardzo wrażliwa na niedobory wody, dlatego nie zawsze siew okazuje się dostatecznie efektywny.

Jak przygotować podłoże do wysiewu trawy?

Sposób przygotowania podłoża pod trawnik zależy od tego, kiedy planujemy wysiać nasiona. Jeżeli chcemy to zrobić wiosną, jeszcze przed nadejściem zimy należy starannie wyplewić chwasty i zastosować nawóz organiczny, może to być kompost lub obornik. Gliniasta, ciężka gleba wymaga rozluźnienia, ponieważ trawa potrzebuje przepuszczalnego, średnio żyznego podłoża. W tym pomogą takie narzędzia jak szpadel czy widły amerykańskie, a na większym terenie glebogryzarka. W przypadku, gdy chcemy założyć trawnik jesienią, wszystkie prace przygotowawcze należy zaplanować na wiosnę.

Jak wysiać nasiona trawy?

Bezpośrednio przed wysianiem nasion powinniśmy przekopać i spulchnić ziemię, ewentualnie pozbyć się śmieci i chwastów. Do pracy możemy wykorzystać siewnik, ale nie jest to konieczne. Istotne jest, aby wykonywać siew na krzyż, a potem przykryć nasiona cienką warstwą ziemi. To zminimalizuje ryzyko wyjedzenia ich przez ptaki oraz rozwiania przez porywiste podmuchy wiatru.

Po wysiewie koniecznością jest regularne podlewanie podłoża. Uważajmy przy tym, aby strumień wody nie był zbyt silny, bo może wymyć nasiona. Wstrzymajmy się ze stosowaniem łatwo rozpuszczalnych nawozów mineralnych, szczególnie z dużą zawartością azotu, bo mogą spowolnić rozwój systemu korzeniowego.