Jak przygotować ogród na nadejście zimy?

Zadbany ogród stanowi piękną ozdobę każdego domu oraz jest miejscem, w którym możemy odpocząć i miło spędzić czas. Posiadanie ogrodu wiąże się jednak nie tylko z przyjemnościami, ale również z obowiązkami. Każdy komu zależy na tym, by jego ogród był miejscem, w którym warto przebywać, powinien właściwie go pielęgnować. Szczególnie starannie powinniśmy przygotować ogród do zimy. 

Dlaczego należy grabić liście?

Różnokolorowe, opadające z drzew liście bez wątpienia prezentują się pięknie. W nadmiarze mogą jednak zaszkodzić naszemu trawnikowi. Dlatego tak ważne jest usunięcie liści oraz pozostałości po owocach. Trawnik najlepiej grabić dość późną jesienią, bo dzięki temu będziemy mieli pewność, że z drzew nie spadnie już zbyt duża ilość liści. Wiele osób zastanawia się jakie grabie wybrać. W sklepach internetowych takich jak ten i stacjonarnych znajdziemy zarówno modele metalowe jak i drewniane.

Sklep Poradnik Ogrodniczy

Miłośnikom tradycyjnego ogrodnictwa przypadną do gustu grabie wykonane z drewna, podczas gdy amatorzy nowoczesnych rozwiązań postawią raczej na narzędzia metalowe. To jaki rodzaj grabi wybierzemy nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Ważne, aby narzędzie było solidne i należycie spełniało swoją rolę. Z zagrabionych liści możemy przygotować naturalny kompost. 

Otul na zimę najwrażliwsze rośliny. 

Pielęgnacja ogrodu jesienią, bez wątpienia powinna uwzględniać zabezpieczenie najbardziej wrażliwych roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które niebawem mogą nadejść. Oczywiście nie musimy okrywać na zimę wszystkich roślin. Zanim przystąpimy do tej czynności, warto dowiedzieć się jakie temperatury minimalne są w stanie znieść posadzone przez nas kwiaty i krzewy. Istnieją bowiem gatunki mrozoodporne, których okrywanie na zimę jest bezcelowe.

Na pewno jednak warto zabezpieczyć przed chłodem hortensje, które należą do jednych z najczęściej sadzonych w ogrodzie kwiatów. Pomyślmy również o ochronie pachnących peonii. W celu okrycia wybranych roślin możemy wykorzystać jedlinę oraz agrowłókninę. Należy jednak okrywać kwiaty i krzewy bardzo starannie, gdyż tylko wówczas ochrona przed mrozem i wiatrem będzie wysoka. Wrażliwe rośliny doniczkowe z balkonów i tarasów warto na czas zimy przenieść do domu.